Fue Eki̇m Öncesi̇ Ve Sonrası Yapılması Gerekenler

FUE saç ekimi yapım teknikleri açısından hassas diye adlandırılan saç ekim tekniklerindendir. Bu nedenle bu işleme başlamadan önce ve sonra dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar saç ekimi işlemlerinin daha güvenilir ve ideal sonucu vermesi ve hasta memnuniyeti açısından oldukça önemlidir.

FUE EKİM ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

FUE saç ekimi öncesindeki ilk 15 günlük süreç işlemin başarısı açısından çok önemlidir. Bu dönemde saç ekimi yaptıracak kişinin bazı alışkanlıklardan vazgeçmesi ve bazı konularda ekstra özen göstermesi gerekmektedir. Eurozen Hair Transplant uzmanlarına göre FUE ekim öncesi 15 gün içinde yapılması gerekenler şöyle;

 • Kan sulandırıcı ilaçların bırakılması gerekmektedir. Bu ilaçların kullanımı bırakılmazsa hem operasyon sırasında gereğinden fazla kanama görülür hem de saç nakli yapıldığında saç köklerinin tutunma kapasiteleri azalır.
 • Günde üç defa 1000 mg C Vitamini alınmalıdır. Saç ekimi sonrasında iyileşme dönemini C vitamini hızlandıracaktır.
 • FUE saç ekiminde, operasyon öncesi saçlar kısaltılmalıdır.
 • Kanı sulandırıp kanamayı arttırma ihtimalinden dolayı operasyondan önce alkol kullanılmamalıdır.  
 • Nikotin içeren maddelerin kandaki oksijeni azaltması ve iyileşme sürecini uzatmasından dolayı nikotin içeren ürünler tüketilmemelidir.
 • Düzenli olarak vücut geliştirme sporu ya da kardiyo egzersizleri yapılıyorsa, ameliyattan en az bir hafta önce bırakılmalıdır. Aynı zamanda spor yaparken supplementler de kullanılıyorsa, bu takviyelerin alımı durdurulmalıdır.
 • Saç ekimi öncesinde saçların yıkanmış olması fakat kimyasal kozmetik ürünleri kullanılmaması gerekmektedir.

FUE EKİM SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Saç ekimi işlemlerinin ardından saç derisi daha hassas olmaktadır. Bu nedenle FUE ekim öncesinde olduğu gibi işlem sonrasında da özenli ve dikkatli davranmak gerekmektedir. Saç ekimi sonrası sergilenecek yanlış bir davranış işlemin sonuçlarını yavaşlatarak başarı oranını azaltabilir. Eurozen Hair Transplant uzmanları bu nedenle, FUE ekim sonrası yapılması gerekenler konusunda en az ekim öncesinde olduğu kadar hassas olunması gerektiğini belirtiyorlar. FUE ekim sonrası yapılması gerekenler şöyle;

 • Saç ekimi işlemlerinin ardından nadir olarak da olsa baş ağrısı meydana gelebilir. Eğer saç ekimi uzmanı önerdi ise önerilen aralıklarla ağrı kesici ilaç kullanılabilir.
 • Saç ekimi sonrasında nadir de olsa donör bölgede kanama görülebilir ve kanamayı durdurmak için gazlı bezle bölgeye çok bastırmadan müdahale edilmelidir. Eğer kanama sürekli devam ederse acilen doktora gidilmelidir.
 • Operasyon sonrasındaki 3 gün boyunca yarı dik şekilde uyunarak meydana gelecek baş ağrısı gibi problemlerin önüne geçilebilir.
 • Operasyondan sonraki 1-2 haftalık süreçte egzersiz yapılmamalıdır.
 • Saç kaşıntı ya da kabarma meydana gelse dahi diplerine dokunulmamalıdır.
 • Direkt güneş ışığına çıkılmamalıdır. Güneş ışığı ya da soğuktan korunmak; özellikle ilk üç hafta boyunca önem taşımaktadır. Dışarı çıkmak zorunda kalıdnığında, saçları bastırmayacak ya da deriye baskı yapmayacak şapkalar kullanılmalıdır.
 • Yüzme ve güneşlenmeyi kapsayan bir tatil planı var ise iptal edilmelidir.

FUE saç ekimi operasyonundan hemen sonraki gün, kişiler duş yapabilir ancak saçları ıslanmamalıdır. İlk üç gün boyunca saçların yıkanması nakledilen saç köklerinin zarar görmesine neden olabilir. FUE ekim işleminin başladığı işlemin 2. gününden itibaren gerçekleşen süreçte kaşınma en çok görülen yan etkilerden biridir. Hastaların sabırlı olması ve kesinlikle saç transplantasyon yapılan bölgelere temas etmemeleri gerekir. Saçların yıkanmasının başladığı dönemlerdne itibaren hastalar, saç ekimi uzmanlarının önerdiği antibakteriyel şampuanlar kullanılarak saçlar yıkanabilir. Fakat yine de şampuan saç derisi ile doğrudan temas etmemelidir. Şampuan elde köpürtülmeli ve sonrasında saçlara uygulanmalı ve saçlar yıkanırken, saç diplerine çok narin bir şekilde dokunulmalıdır.

eurozen whatsapp
eurozen whatsapp